Boisz się wizyty u dentysty? Niepotrzebnie - Dentyści

Gabinet dentystyczny Gliwice

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej wskazywana jest przez wielu specjalistów jako kluczowy element dbania o swoje uzębienie. Tylko troszcząc się w sposób odpowiedni o higienę jamy ustnej ma się możliwość realnego poprawienia stanu swojego uzęb

Boisz się wizyty u dentysty? Niepotrzebnie - Dentyści Gabinet dentystyczny Gliwice
ienia i zrobienia wszystkiego co w naszej mocy aby uniknąć nie tylko próchnicy, ale także szeregu innych chorób. Higiena jamy ustnej polega na myciu zębów po każdym posiłku. Mycie to nie może trwać jednak kilka czy kilkanaście sekund. Nawet kilkadziesiąt sekund to jest za mało i trzeba mieć tego jasną świadomość. Higiena jamy ustnej to takie czynności, które odpowiadają w największym stopniu zaleceniom stomatologów i dentystów. Trzeba stosować też nici dentystyczne, różnego rodzaju preparaty antybakteryjne.

Myjąc zęby warto mieć na uwadze kilka kluczowych elementów. Po pierwsze – mycie musi odbywać się kilka razy dziennie. Absolutnym minimum jest mycie zębów rano i wieczorem. Specjaliści wskazują jednak, że dobrze, kiedy zęby myte są po prostu kilka razy dziennie po każdym z posiłków. Myjąc zęby trzeba robić to właściwie. Co to znaczy właściwie myć zęby? Znaczy to tyle, że trzeba myć je długo – kilka minut. Trzeba również tak samo szczotkować każdy ząb, nie pomijać niektórych fragmentów jamy ustnej. Tylko to da szansę na uzyskanie pełni efektów . Kolejna rzecz – to płyny do płukania jamy ustnej lub innego rodzaju preparaty wskazywane przez lekarzy. One w trakcie dnia mogą pomóc utrzymać odpowiednia higienę jamy ustnej i dają szansę na zdrowe zęby przez długie lata.

Źle wyrwane zęby

Wizyta u dentysty w dzisiejszych czasach nie niesie ze sobą jakichś negatywnych emocji, lęków, czy strachu przed źle wykonaną pracą. Dobry stomatolog jest dziś w cenie, a za sprawą możliwości komentowania w internecie, bardzo łatwo jest weryfikować umiejętności i charakter danego lekarza. Nawet jednak najlepszy specjalista może popełnić błąd. Jeśli jest to błąd niewielki i wadę można poprawić, to po przeprosinach najczęściej nie ma problemu i pacjent wraca zadowolony. Owszem, stracił on swój czas, no ale liczy się efekt. Gorzej, jeśli lekarz wyrwał ząb. W takiej sytuacji, jeśli popełnił on błąd, pacjent może domagać się nie tylko wstawienia nowego zęba, ale także stosownego odszkodowania, rzecz jasna na drodze sądowej.

Współczesne metody leczenia zębów odpowiadają wymaganiom dzisiejszego rynku. Tylko to daje możliwość utrzymania uzębienia w odpowiedniej formie, szybkiego leczenia. Szybkie leczenie oznacza także, że jest to leczenie skuteczne. Jak podkreślają specjaliści w swoich dziedzinach – im mniej ingerencji w uzębienie tym lepiej. Jest to kluczowa informacja dla wszystkich żywo zainteresowanych tematem zdrowia, higieny jamy ustnej i generalnie zdrowego samopoczucia. Trzeba mieć na względzie to, że o naszym samopoczuciu w dużej mierze decyduje stan uzębienia, utrzymywanie organizmu w odpowiedniej formie fizycznej. Jest to rzecz wręcz obowiązkowa i po prostu bardzo, bardzo ważna!

Leczenie głębokiej próchnicy u dzieci

Dentyści starają się wykonywać u dzieci przede wszystkim leczenie zwykłe, które jest dla nich mniej uciążliwe. Jednak zdarzają się takie sytuacje, że przeprowadzenie leczenia zwykłego nie wystarcza do pełnego wyleczenia zęba. Wówczas dentyści podejmują się wykonania u dzieci leczenia kanałowego. Staje się ono niezbędne w momencie stwierdzenia, że u dziecka wystąpiła głęboka próchnica, która doszła aż do korzenia zębowego. W takiej sytuacji korzeń zębowy musi zostać dokładnie oczyszczony z próchnicy i zatruty odpowiednim środkiem leczniczym, który będzie wprowadzany stopniowo w głąb kanału zębowego. Dzięki temu cały kanał zębowy zostanie dokładnie oczyszczony, a dziecku zostanie założone wypełnienie tymczasowe.

Dentyści starają się do końca o uratowanie zębów swoich najmłodszych pacjentów przed ich wyrwaniem, dlatego często wykonują u dzieci nie tylko leczenie zwykłe, ale też kanałowe. Jednak zdarza się, że jednego z zębów, który został zaatakowany przez głęboką próchnicę nie udaje się uratować, a wówczas trzeba go usunąć po to, żeby nie sprawiał dziecku bólu i nie powodował przenoszenia się próchnicy na inne zęby czy jakiegoś stanu zapalnego powstającego w swoim obrębie. Sam zabieg usuwania zębów u dzieci przeprowadzany jest pod znieczuleniem po to, żeby dziecko mogło spokojnie przejść przez całą procedurę wyrywania zęba. Tylko taka ekstrakcja zęba będzie mogła być bezpieczna, oprócz tego czasami wykonywane jest jeszcze zdjęcie zęba, który ma zostać usunięty.